Kto wymyślił plastikowe butelki?
Plastikowe butelki stały się wszechobecną częścią naszego codziennego życia, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto był odpowiedzialny za ich wynalezienie? Pozwól, że Cię oświecę!
Wynalezienie butelek z plastiku zawdzięczamy Nathanielowi Wyethowi, amerykańskiemu inżynierowi mechanikowi. W latach sześćdziesiątych Wyeth pracował dla firmy chemicznej DuPont, kiedy wpadł na pomysł wykorzystania rodzaju plastiku zwanego politereftalanem etylenu (P E T) do stworzenia lekkiego i wytrzymałego pojemnika.
Fot. Woda w plastikowych butelkach
Zanim plastikowe butelki stały się popularne, butelki szklane były najlepszym wyborem do pakowania wody. Szklane butelki miały jednak swoje ograniczenia. Były ciężkie, podatne na stłuczenia i kosztowne w wyprodukowaniu i transporcie. W tym miejscu pojawił się genialny pomysł Wyetha.
Wynalazek Wyetha zrewolucjonizował branżę opakowań. Plastikowe opakowania były nie tylko lekkie i nietłukące, ale także tańsze w produkcji i transporcie. Ten przełom pozwolił na masową produkcję napojów i innych płynów w wygodnych i niedrogich opakowaniach.
Plastikowa butelka zyskała popularność, która gwałtownie wzrosła w kolejnych dekadach. Obecnie są one wykorzystywane do pakowania szerokiej gamy produktów, w tym wody, napojów gazowanych, soków, szamponów, a nawet środków czyszczących. Butelki PET stały się istotną częścią naszej nowoczesnej kultury konsumenckiej.
Warto zauważyć, że chociaż Nathanielowi Wyethowi przypisuje się wynalezienie plastikowych butelek, byli też inni pionierzy w tej dziedzinie. Na przykład Alexander Parkes jest często uznawany za ojca nowoczesnych tworzyw sztucznych ze względu na jego wynalazek celuloidu w latach 60-tych XIX wieku. Celuloid był wczesną formą plastiku, która położyła podwaliny pod rozwój PET.
Fot. Butelki z wodą w sklepie
Pierwsza plastikowa butelka pojawiła się w sklepach w 1978 roku.
Podsumowując, Nathaniel Wyeth jest osobą, której możemy przypisać wynalezienie butelek z plastiku. Jego innowacyjne zastosowanie politereftalanu etylenu (PET) zrewolucjonizowało przemysł opakowaniowy i utorowało drogę do powszechnego stosowania produktów z politereftalanu etylenu, które widzimy dzisiaj. Co ważne produkty wykonane z politereftalanu etylenu można poddać recyklingowi.